• שני מועלם

מי בכלל צריך הגהה?

עודכן ב: לפני 5 ימים

בגלגול הקודם שלי, כמורה, פעמים רבות הייתי מקבלת עבודות מתלמידים מוכשרים ומבריקים ושמה לב לטעויות הקלדה. לא מדובר בטעות שקשה לזהות, אמנם וורד לא תמיד מתריע (מכיוון שלפעמים הטעות יוצרת מילה אחרת, שכמובן לא משתלבת בהקשר) אבל מבדיקת העבודה לא היה לי ספק שהתלמיד לא טרח לעשות הגהה, והגיש את העבודה כפי שהיא.


הגהה. איזו מילה, רק מלומר אותה אני מתחילה להתעצבן. מה יש בה, בפעולה החיונית הזאת, שכל כך מרגיזה ומעיקה על כולם?אומרים את זה הרבה, אנחנו דור ה"אינסטנט". כל זמר משחרר ארבעה שירים בחודש, כל סופר כותב ספרים בקצב לא הגיוני. כל אחד מאתנו כותב הודעות טקסט, פוסטים, מיילים, בלי לחשוב פעמיים. בלי לערוך. בלי לבדוק או לקרא שנית. קודם נפרסם, אחר כך כבר נראה. על טעויות ווטסאפ מצחיקות (או טרגיות?) שקרו בדיוק כך, אין צורך להרחיב.


אופס, נפלתי בפח

אני אוהבת לעבוד מהר. לתקתק. ובשבוע שעבר, נפלתי גם אני בפח. שלחתי טקסט שעבדתי עליו בצהריים. בערב, התיישבתי שוב מול המחשב, המסמך ששלחתי פתוח. מסתכלת, קוראת ולא מאמינה. כל כך הרבה טעויות, המון ניסוחים שאני לא שלמה איתם. כמובן שיש תירוצים, הילדה הייתה חולה ונשארה איתי בבית, התינוק המתוק לא היה רגוע, על הברכיים שלי כל היום, אני עצמי הייתי עייפה. יודעים מה? זה לא באמת מעניין. הרגשתי רע. התקשרתי מיד ללקוחה וביקשתי לשלוח מסמך חדש. הפעם עברתי עליו מאה פעמים.


יש משפט כזה בגמרא: "ואינו דומה שונה פרקו מאה פעמים לשונה פרקו מאה ואחד" (חגיגה, ט' ע"ב). אז בדיוק ככה – כל פעם שאנחנו עוברים על הטקסט רק מוסיפה, מחדדת. לא שלמים עם הטקסט שלכם? עברו עליו עוד פעם. ועוד פעם. ורק אז תשלחו, תעלו, תפרסמו.


גם להגהה יש גבול. תהיו סלחניים יותר כלפי עצמכם.

זמן לסייג. מתקשרת יום אחד לקוחה. מבקשת ממני שאעזור לה בכתיבת טקסטים. התפלאתי. מדובר במישהי סופר – מוכשרת. יודעת לכתוב היטב. "מה קרה?" אני שואלת "איך ייתכן שאת צריכה עזרה בכתיבה"? והיא מספרת לי. היא יושבת מידי יום. כותבת, ומוחקת. כותבת, ומשנה. אותו הטקסט. יותר מחודש. טקסט של מאה מילים. לא יותר. צריכה מישהי שתחתוך. מישהי שתחרוץ את גורל הטקסט. אז כן, חתכתי. ואני חושבת שחשוב גם לדעת מתי להפסיק. אבל אף פעם לא לוותר על הקריאה הנוספת. על המבט המעט חיצוני שאנחנו מאמצים, לקרא את הטקסט בקול רם, אולי למישהו אחר.

ושנזכה להיות יסודיים ומדויקים בכל דבר שאנחנו עושים.


לא יזיק לנו, נכון?

118 צפיות

052-5380844

המילים הנכונות - כתיבה שיווקית. כל הזכויות שמורות